زبان

بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان چه زمانی است؟

باهم نگاهی به توسعه و تغییراتی که در ذهن و عملکرد پردازش کودک در سنین مختلف می‌اندازیم. فایده دانستن این اطلاعات زمانی است که شما خواهید فهمید چه موقع بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان است.

ماه اول تولد
مغز نوزادان در ماه‌های اول تولد ارتباطات جدید و هر چیز تازه‌ای را با سرعت سه میلیار بر ثانیه پردازش می‌کند. هرچیزی که نوزاد می‌شنود، می‌چشد، می‌بیند و لمس می‌کند توسط مغز او ضبط شده و در حافظه بلند مدتش نگهداری می‌شود.

یک تا شش ماه
در این دوره با هر زبانی در جهان که با نوزاد صحبت کنید آن را درک می‌کند و ذهنش در حال یادگیری و پردازش زبانی است که با او صحبت می‌کنید. هرچند که نوزاد در این سن تنها با در آوردن صداهایی از خودش شروع به ارتباط با دنیای بیرون می‌کند اما همین صداها و آواهای نامفهوم نشان دهنده توسعه زبانی اوست.

شش تا هشت ماهگی
در این سن مغز نوزاد با سرعت هزار تریلیون بر ثانیه در حال پردازش اطلاعات جدید و یادگیری زبان‌ها است. این بالاترین سرعت پردازش مغز کودکان است و بعد از این سن سرعت پردازش اطلاعات و یادگیری در مغز کاهش می‌یابد.

ده سالگی
در این سن اکثر توانایی یادگیری کودک برای یادگرفتن زبان دوم کاهش یافته است. در این سن سرعت پردازش اطلاعات و یادگیری مغز در حدود ۵ تریلیون بر ثانیه است و سرعت یادگیری به حد نسبتا پایداری رسیده است.

دوازده سالگی
پیش از این سن مغز کودک حالت اسفنجی داشته است و بستر مناسبی برای شکل گیری و یادگیری چیزهای اساسی و ضروری بوده است. اگر قصد آموزش زبان دوم به کودکان یا هر مهارت دیگری را داشته باشید بهتر است پیش از سن دوازده سالگی باشد. بعد از این سن مغز کودک به حالت پایداری رسیده است و هر آنچه نیاز بوده به صورت اساسی یاد بگیرد در حافظه بلند مدت او تثبیت شده است. در واقع معماری ذهن کودک تا پیش از دوازده سالگی شکل می‌گیرد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان از زمان تولد آن‌ها است تا به عنوان افرادی دو زبانه رشد کنند. این یادگیری باید به گونه‌ای باشد که کودکان زبان دوم را همانند زبان اول و مادری خود بدانند و مانند افراد محلی بر آن تسلط داشته باشند. پس بهتر است آموزش زبان دوم به کودکان را هرچه سریعتر شروع کنید.

دیر شروع کردن بهتر از هرگز شروع نکردن است!
به یاد داشته باشید هیچوقت دیر نیست و شما می‌توانید آموزش زبان دوم به کودکان را در هر سنی شروع کنید

ارسال نظر

فرزندان صالح در شبکه های اجتماعی

باعضویت در شبکه های اجتماعی به ما در ارائه هرچه بهتر مطالب کمک کنید.

موضوعات

رفتن به نوارابزار