تحصیل

?مشکلات تحصیلی دوران نوجوانی

نوجوانان به دلیل حساسیت های این دوره و تغییرات سریعی که نمی‌توانند به طرز موثری خود را با آن‌ ها سازگاز کنند ، دچار مشکلات تحصیلی متعددی می‌شوند و نیازمند توجه و رسیدگی موثر هستند .

?علل مشکلات تحصیلی دوران نوجوانی
از دست دادن اعتماد بنفس
افسردگی و اضطراب
مشکلات خانوادگی
مشکل در تمرکز
از دست دادن انگیزه
تحت تاثیر همسالان قرار گرفتن
?همچنین نوجوانان به دلیل ورود به مقطع بالاتر و عدم سازگاری با شرایط جدید دچار افت تحصیلی شوند .‌ برخی از مدارس ویژه‌ای که سطح رقابت و فشار درسی بالایی دارند می‌توانند یکی از علل افت تحصیلی نوجوانان باشند . در صورتی که احساس می‌کنید نوجوانتان فشار درسی بیش از حدی را تحمل می‌کند بهتر است محیط مدرسه‌ ی او را عوض کنید . دلیلی ندارد همه ی بچه ‌ها در دبیرستان‌های تیزهوشان تحصیل کنند !

?اگر نوجوان شما تلاش زیادی می کند ، به شدت مطالعه می کند ، و وقتی که به او می گویید باید تا جایی که می تواند ، تلاش کند ، او می پذیرد ، در این صورت اهمیت ندارد که نهایتا چه نمره ای به دست بیاورد ، به هرحال ، به خاطر این تلاش باید به او پاداش بدهید .
وقتی سعی و تلاش او را بدون در نظر گرفتن نتیجه ، تایید کنید ، اعتماد به نفس او را زیاد کرده اید و به او انگیزه داده اید که به تلاشش ادامه دهد .

?اگر در یک مورد فرزند شما نتوانست موفقیت بیشتری به دست بیاورد ، شما به عنوان پدر یا مادر او ، نباید ناامیدی خود را بروز دهید . بله ، ممکن است بچه های دیگر به نتایج بهتری دست پیدا کنند ، اما « شما باید نوجوانتان را به خاطر همین که هست دوست داشته باشید » ، نه آن چه که شما آرزو داشته اید باشد و او را به همین شکلی که هست بپذیرید .

?اگر همیشه او نسبتا خوب بوده ، ولی ناگهان تمام نمره های کارنامه ی او خیلی بد شده اند ، باید بفهمید چرا .

??به خاطر داشته باشید ، اگر نمره های نوجوانتان همیشه خیلی بد بوده است ، ممکن است واقع بینانه این باشد که بپذیرید بیشترین نتیجه ای است که می توانید از او انتظارداشته باشید .
این امر الزاما نشان دهنده ی تنبل یا احمق بودن او نیست . او باید در محدوده توانایی و استعدادش ، زندگی کند . و بیشتر از این نباید از او انتظار داشته باشید .

ارسال نظر

فرزندان صالح در شبکه های اجتماعی

باعضویت در شبکه های اجتماعی به ما در ارائه هرچه بهتر مطالب کمک کنید.

موضوعات

رفتن به نوارابزار